Jesli wiesz o jakiejś konferencji lub spotkaniu/czuwaniu uwielbieniowym, prosimy o kontakt.


Konferencja na temat pisania polskich pieśni uwielbienia

kompozytorów pieśni uwielbienia (worship) oraz zainteresowanych tym tematem. Celem konferencji jest: Zachęcić i pomóc tym, którzy piszą dla Boga oraz tym, którzy chcą, ale nie wiedzą jak zacząć. Poznać innych, którzy komponują pieśni uwielbienia i posłuchać ich muzyki. Pomagać będą: Ania Bajak, Mate.O, Piotr Płecha, Wojciech Stefanowski, Sheri Torgrimson-Pawlikowska.
więcej... [PDF]


Wykłady Rory'ego Nolanda, autora "Serce artysty"!

Można już pobrać (kliknij prawym klawiszem i daj "Zapisz element docelowy jako...") wykłady, które wygłosił Rory Noland, autor "Serce Artysty", na konferencji w Gdańsku.
sesja 1 (68,1MB) | sesja 2 (63,1MB) | sesja 3 (52,8MB)


Uwielbiasz Pana? Dołącz do nas!

Masz informacje o ciekawych konferencjach, seminariach, koncertach uwielbieniach itd.? Wysyłaj nam te informacje a my je umieścimy i poinformujemy innych. Napisz: co, gdzie, kiedy, kontakty, i inne ważne informacje: uj(at)kdm.pl


Ogłoszenie

Potrzebujemy wolontariuszy do tłumaczenia artykułów na temat uwielbienia
z angielskiego na polski. Jeśli masz dobre umiejętności pisania po polsku, dobrze znasz angielski i masz serce do takiej służby, napisz do Sheri
uj(at)kdm.pl

Powiedz waszym kolegom, liderom, zespołom, itd o naszej nowej stronie!
Jeśli jest temat, o którym chcesz porozmawiać albo poczytać, napisz do nas.


Grupa dyskusyjna

Tutaj możecie rozmawiać na rożne tematy o wielbieniu. Co miesiąc będzie nowy temat do dyskusji. Może masz jakieś problemy w zespole, który chcesz rozwiązać. Tutaj masz szansę aby pytać innych jak oni rozwiązali ten problem. Polskie oryginalne piosenki czy angielskie tłumaczenia?
Co jest lepsze w naszych kościołach? itd...


"Nowe Dobre Rady"

Mieszanie pieśni i refrenów - Don Chapman

Nie każda pieśń jest sobie równa! Jak więc zdecydować, która z nich najlepiej brzmi w połączeniu z uwielbieniem? Współczesna muzyka uwielbienia wykorzystuje pieśni, a jednocześnie jest nowoczesna. Wszystko zależy od pieśni i sposobu jej wykonania.

Poniżej przedstawiam wskazówki, którymi kieruję się przy wyborze pieśni, aby brzmiały one dobrze w mojej aktualnej służbie:

1. Treść teologiczna:
Tutaj nie musimy się zbytnio martwić - jeżeli pieśń przetrwała setki lat chrześcijaństwa, z pewnością nie będzie nieodpowiednia. Prześledź tekst i zorientuj się, jakich dotyka tematów, i na tej podstawie zadecyduj, gdzie i kiedy jej użyć. Pieśni często, (choć nie zawsze!) mają o wiele bardziej głęboką treść teologiczną niż wiele chórów, dlatego mogą być świetnym dodatkiem, aby pogłębić treść twojego uwielbienia.

2. Charakter współczesny:
Niektóre pieśni, nieważne jak zostaną zaaranżowane, nie są w stanie brzmieć współcześnie. Po prostu nie da się ich zagrać w rytmach jazzu lub rocka. Każda nuta składająca się na melodię tworzy nowy akord, dlatego nie da się uprościć ich układu (zbyt wiele akordów w jednym takcie sprawia, że melodia traci typowe gitarowe brzmienie.) Dobrym przykładem pieśni, która opiera się współczesnemu brzmieniu, jest "Take my life and let it be". Takie pieśni najlepiej brzmią zagrane na nabożeństwach prowadzonych z akompaniamentem keyboardu. Niektóre gospelowe piosenki podszywające się pod pieśni ze względu na to, że znajdują się w ich śpiewniku brzmią po prostu staroświecko razem ze swym rytmem gospelowym z lat 50-tych i sekwencją akordów. Pieśni takie jak "All hail the power", które mają bardziej klasyczny, mocny układ akordów i melodii, mogą łatwiej być przekształcone na potrzeby grupy uwielbienia. Melodie piosenek gospelowych często zawierają półtony, co daje efekt monotonii. Unikaj tonów ze zbyt dużą rozpiętością (np. półtony) w harmonijnej melodii (lub napisz nowe!)

3. Słowa pieśni:
Czy słowa nie są przestarzałe? Czy oddają one sens w dzisiejszym języku? Zadbaj, aby pieśni, które wybierasz, nie wprawiały ludzi w zakłopotanie! "We're marching to Zion" mogą zadowolić jedynie fana Matrixa. I proszę, spróbuj unikać pieśni zawierających w tytule stare, dziś już nieużywane, słowa.
- Ale poczekaj! - Słyszę protest tradycjonalistów. - Czy nie upraszczamy sobie sprawy?
To nie jest kwestia upraszczania, lecz tłumaczenia. Teraz tak naprawdę, czy ktokolwiek z was siada i czyta Szekspira dla zabawy? Właśnie dlatego powstały nowe tłumaczenia, zwłaszcza Biblii - aby ludzie 21-ego wieku mogli zrozumieć Słowo.

4. Zakres wokalny:
Niektóre pieśni posiadają ogromną, wręcz operową skalę melodyczną, prawie niemożliwą do zaśpiewania przez zwykłego śmiertelnika. W niektórych są wielkie przeskoki, dziwne interwały, i są, że tak powiem, niezbyt fajne do śpiewania. Lepiej, jeżeli najpierw zrobisz zgromadzonym rozgrzewkę zanim rozpoczniesz coś w tym rodzaju!

Podsumowując: Wybierz pieśni, które są odpowiednie dla stylu twojego nabożeństwa.

Tłumaczenie: Alicja Wożniak



Torba na sprzęt zapasowy - Don Chapman

Nigdy nie wiadomo, co może zepsuć się lub zniknąć na terenie kościoła. Posiadanie zapasowych strun i przyrządów uratowało mnie kilka razy! Zanim nasz dostaliśmy miejsce w budynku kościoła, mieliśmy zwyczaj działać każdego tygodnia w pobliskiej szkole podstawowej, więc kupiłem torbę na sprzęt i wszędzie ją ze sobą zabierałem. Torba zawierała niezbędne rzeczy, które mogły okazać się potrzebne (może się zdarzyć, że szuflada lub szafka będą zamknięte na klucz, jeżeli znajdujesz się w kościele.) Na przykład, pewnego niedzielnego poranka nasze pałeczki do perkusji zniknęły. Perkusista nie miał żadnych zapasowych. Nagle, Mitch (nasz niesamowity gitarzysta) cudownym sposobem wydobył dwie pałeczki ze swojej torby, zapobiegając tym samym katastrofie!

Moja złota zasada dotycząca torby na sprzęt mówi: jak małe są te rzeczy, które powinienem mieć przy sobie, tak wielkie mogą mieć znaczenie gdyby ich zabrakło. (Tak jak w przypadku pałeczek do perkusji!) Oto kilka sugestii, dotyczących zawartości torby na sprzęt zapasowy:

Pałeczki do perkusji
Kabel do gitary
Struny do gitary
Piórka do gitary
Pedał do klawisza
Kabel midi
Listwa przeciw przepięciowa z kilkoma wejściami
Mały przedłużacz
Adaptor prądowy z dwóch wejść na trzy
DI box
Przewody
Taśma klejąca
Pisaki i markery
Tuner do gitary
Scyzoryk
Baterie do bezprzewodowych mikrofonów
Dodatkowy kabel i zasilacz do klawisza lub innego elektronicznego instrumentu
Mały metronom

Podsumowując: Miej swą torbę, szafkę lub szufladę, na sprzęt zapasowy, a będziesz zawsze przygotowany na nagły wypadek.

Tłumaczenie: Alicja Wożniak


zobacz: "Stare Dobre Rady"

konkurs

 

 

 







& Grzecho